Yangın Sprinkler Rozeti Çeşitleri Nelerdir

Yangın sprinkler rozeti kullanmayı düşüne bilirsiniz. Bundan dolayı yangın sprinkler rozeti çeşitleri nelerdir diye düşebilirsiniz. Sprinkler rozet çeşitlerini bilmeniz doğru rozeti almanızı sağlar.Yangın sprinkler rozetinin üç ana stili vardır: gömme, düz ve ayarlanabilir. 

Gömme Rozetler

Bitmiş sprinklerin tavana veya duvar tertibatına gömülmesinin amaçlandığı durumlarda; çift parçalı sprinkler rozeti ile kurulmalıdır. Gömme rozetler, ilgili sprinklere uyacak şekilde krom, pirinç, beyaz ve özel kaplamalarla sunulacaktır. Gömme rozetler 1/ 2 çift parçalı sprinkler ve 3 /4 çift parçalı sprinkler rozeti olarak da mevcuttur.

 Standart Plaka Rozetler

Bitmiş sprinklerin tavana veya duvar tertibatına açık bir şekilde yerleştirilmesi amaçlandığında; sprinkler uyumlu tek parçalı rozet ile kurulmalıdır. Duvar veya tavan montajında   tamamen açıkta bir sprinkler montajı elde etmek için standart rozetler kullanılacaktır. Standart plaka rozetler, ilgili sprinklere uyması için krom, beyaz, altın ve özel kaplamalarla sunulacaktır. 1/ 2 tek parçalı rozet ve 3/ 4 tek parçalı rozet mevcuttur.

İsteğe Bağlı Düz ve Konik Etek

Bitmiş sprinklerin açıklandığında rozet takılması amaçlandığında; sprinkler uyumlu çift parçalı uzatılmış rozet ile kurulmalıdır. Bu ürününde farklı renk ve ebat seçenekleri vardır. Bu sayede uyumlu ölçüde ve renkte rozetlere sahip olabilirsiniz. İsteğe bağlı düz ve konik etek modelindeki rozetler ise yine uyumlu olduğu takdirde kullanılabilir.

Hangi Durumlarda Sprinkler Değiştirilmesi

 Su dağıtım modellerini olumsuz etkileyerek veya ısıl elemanları yalıtarak sprinkler performansını olumsuz yönde etkileyebilecek, çalışmayı geciktirebilecek veya sprinkleri çalışmaz hale getirebilecek veya etkisiz hale getirebilecek birkaç koşul vardır. Hangi durumlarda rozet değiştirilmesi gerektiğini merak edebilirsiniz.

Aşınma veya yükleme su dağıtımını veya diğer performans özelliklerini etkileyebileceğinden, ciddi şekilde aşınmış veya yüklü sprinklerler değiştirilmelidir. Sistemdeki korozyon su akışını engeller. Çerçeve veya deflektör gibi başka yerlerde korozyon birikmesi püskürtme modelini etkileyebilir veya çalıştırmayı geciktirebilir.

Yangın bulunmayan bir tesiste birden fazla sprinkler çalıştırılması meydana gelirse, bu, aşırı sıcaklığa maruz kalmanın, sprinkler hasarının veya o tesiste kurulu benzer sprinklerin aşırı korozyonunun bir işareti olabilir. Bu durumda yapılması gereken tek şey büyün sprinklerin değiştirilmesi gerekir. Başka bir durum ise duman testidir. Isı ve duman testi sırasında eğer sistem çalışmaz ise sprinkler rozeti hasarlıdır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Nurdan FİLİZ
Nurdan FİLİZ
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?