Sprinkler Rozeti Nedir

Sprinkler rozeti nedir? Rozetler, bir yangın sprinkler başlığının tabanının etrafında dolaşan dairesel plakalardır. Son zamanlarda itfaiye görevlileri, rozetleri eksik olan işletmelerin sayısının arttığını belirtiyor. Bu, rozetlerin gerçekte oynadığı rol hakkında bir anlayış eksikliğini veya farkındalık eksikliğini gösteriyor gibi görünüyor. Kenar plakaları olarak da bilinen rozet plakaları, yangın sprinkler başlığı ile tavan arasındaki boşluğu kapatır.

Montajcılar sprinkler başlıkları için tavanda delikler kestiklerinde, delikler sprinkler başlıklarının önemli ölçüde daha büyüktür ve genellikle kafa ile çevreleyen tavan arasında 1/8 ”den çok daha fazla boşluk bırakır. Bu boşluğu doldurmak için sprinkler rozet plakaları kullanılır.

Neden Gereklidir

Boşluğu bu plakalarla kapatmak, çoğu kişinin yanlış bir şekilde amacının sadece kozmetik amaçlar için değildir. Tavan ile fıskiye arasındaki boşluk doldurulmazsa, bir yangından gelen hem ısı hem de duman sprinkler başlığından tavanın üstündeki boşluğa kaçacaktır. Sprinkler rozeti neden gereklidir bu noktada devreye girer.

Ancak bir yangın sprinkler başlığı, belirli bir sıcaklığa yükselen ısı ile etkinleştirildiği için, sprinkler rozet plakaları yerinde olmasa aktivasyonu gecikecektir. Boşluk, ısının kaçmasına izin vererek, sıcaklık nihayet fıskiye başlığını harekete geçirecek kadar yükselmeden önce yangının daha uzun ve daha çok yanması gerecektir. Buda belki de büyün mülkün yanması anlamına gelir.

Ayrıca, duman alarmları mevcutsa, duman, eksik arma plakasının bıraktığı boşluktan kaçabileceğinden, bunların aktivasyonu çok gecikebilir. Bu gecikmeler, binada sıkışmış kişiler için ciddi hasarlara ve gereksiz tehlikelere neden olabilir. Gördüğünüz gibi sprinkler rozet plakaları, yangın durumunda yangın fıskiyelerinin verimli ve zamanında çalıştırılmasında önemli bir rol oynamaktadır.

Rozetler Ne Zaman Takılacak

Sprinkler rozeti neden gerekli olduğunu anlamış durumdayız. Peki bu rozetler ne zaman takılacak? Sprinkler rozetinin eksik olması ciddi mal ve can kaybına neden olabilir.

Yangın sprinkler başlıklarınızın rozetleri, yangın sprinkler sisteminizle aynı anda ve aynı tesisatçı tarafından takılmalıdır. Ayrı bir süreç olmamalıdır. Bu nedenle tesisatçınız geldiği zaman sprinkler rozeti olduğundan emin olun. Eğer rozetler eksik olur ise alarm sistemleriniz verimli olarak çalışmayacaktır. Bu durumda alarm ve yangın sisteminizin olması bir işe yaramayacak boşa masraf olacaktır.

Ziyaretçi Yorumları

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Whatsapp
Nurdan FİLİZ
Nurdan FİLİZ
Merhaba ?
Size nasıl yardımcı olabiliriz?